Urostoom

Urostoom = inimese poolt tehtud avaus kõhus, mille kaudu uriin väljub. 

Peamised põhjused urostoomi rajamiseks on: 

  • Põievähk
  • Kaasasündinud anomaalia
  • Trauma
  • Kusepidamatus
  • Kiirituskahjustused

Põie haiguste korral võib olla vajalik põie eemaldamine. Sel juhul võetakse peensoolest tükk ja tuuakse see välja kõhuseinale stoomiks. Peensoole külge ühendatakse kusejuha. Pärast operatsiooni ei välju uriin enam kehast kusiti kaudu, vaid läbi ava kõhuseinas – stoomi. Uriin väljub organismist pidevalt.

Urostoomi asukoht

Enamasti asub urostoom paremal pool kõhtu allpool naba, kuid mõnedel juhtudel võib asetseda ka mujal sõltuvalt operatsiooni meetodist.  

Urostoomi välimus

Urostoom on punane, umbes sama värvi nagu Teie suu limaskest. Pärast operatsiooni on ta turses, aga muutub tasapisi väiksemaks. On oluline 2-3 kuu jooksul stoomi mõõta, et koti/plaadi ava vastaks stoomi suurusele.  

Puudutamine ei tekita valu!

Lihase limaskestades ei ole närve, seetõttu ei tunne Te stoomi puudutades midagi. Stoom võib natuke veritseda, näiteks, kui Te vahetate kotti või puhastate stoomi ümbritsevat nahka. See on täiesti normaalne ega anna põhjust muretsemiseks. Kui stoom veritseb jätkuvalt, näidake seda oma stoomiõele või arstile.  

Uriini väljumine pärast operatsiooni

Peale urostoomi operatsiooni ei saa te enam kontrollida uriini väljumist kehast. Puudub sulgurlihas, mis sulgeks kusiti. Selle asemel väljub neerudest tulev uriin läbi stoomi kohe pärast produtseerimist ja kogutakse spetsiaalsesse kotti, mis on paigaldatud Teie kõhule. Kui nahk puutub kokku uriiniga, tekib nahaärritus. Seetõttu tuleb nahk urostoomi ümber hoida puhas ja kuiv.

Inglisekeelne video urostoomi kohta

Scroll to Top